Deli Dana -Bovin spongiform ensefalopati- Hastalığı

Deli dana hastalığı sığırlarda görülen ve ölümcül sonuçlanan bir hastalıktır. Hastalık beynin süngerlenmesine neden olur. Özellikle İngiltere de sığırlarda görülen salgın bir hastalıktır. Hastalık mikrobik ajanlardan çok farklı cansız bir maddeyle (protein parçasıyla) meydana gelmektedir. Hastalığın hayvanlarda uzun bir kuluçka dönemi vardır. Ortaya çıkan hastalıklar yürüme bozukluğu bunu takiben beyin fonksiyonlarının bozukluğu ve ölümle sonuçlanmaktadır.


İnsanlarda da benzer hastalıkların olduğu fakat sığırlardaki bu hastalığın insandaki hastalıklarla ilgisi olmadığı düşünülüyordu. Ancak son yıllarda İngiltere de yapılan araştırmalar sonucunda insanlarda görülen benzer bir hastalığın birden arttığı aniden ortaya çıkan 10 hastadan 5 nin mezbahada çalıştığı ve bu sırada sığırlarda da deli dana hastalığında bir artış olduğu görüldü. Bilim adamlarının yaptığı araştırmalar sonucunda hayvanlardaki deli dana hastalığı ile insanlardaki Creutzfeldt-Jacob hastalığının birbirleriyle alakalı olduğunu ortaya çıkardılar.Daha sonraki çalışmalar ise bu hastalığın bulaşma yolları ve hastalığın kaynağı yönünde oldu. 2000 yılına kadar yapılan incelemeler diğer Avrupa ülkelerinin de risk altında olduğunu ve Creutzfeldt-Jacob Hastalığı vakalarının artmakta olduğunu gösterdi. Kesin bir kanıt olmamakla beraber hayvanlaradaki hastalığın insanlara hayvan etleri ve ürünleriyle bulaştığı tahmin edilmektedir.

Deli dana hastalığı bovine spongioforme encephalopathie : Ingiltere de 10 yıl önce patlak veren ve sığır etinden insanlara da geçebileceği kabul edilen Deli Dana hastalıgının baslıca nedeninin hayvancılığın bir sanayi haline geldigi Avrupa da sıgırların ot yerine etle beslenmesi oldugu sanılmaktadır.

Avrupa ülkelerinde et ve süt hayvanları ucuz ve karlı olduğu gerekçesiyle, giderek artan biçimde, bitkisel yemler yerine kemik tozu ve insan tüketiminde kullanılmayan artık etlerden imal edilen yemlerle besleniyor. Birçok bilim adamı doğal beslenme biçimine aykırı bu diyetin tehlikeli hayvan hastalıklarının yayılmasına neden oldugunu düsünülmektedir.

BSE : BSE, Bovine Spongioforme
Encephalopathie kelimelerinin kısaltılması. Türkçesi: Sıgırların beyinlerinde süngerimsi biçimde dejeneratif değisiklerin olusmasıyla belirgin hastalık. Hastalığa yakalanan sığırların hareketlerinde anormallik oldugu için, bu hastalığa halk arasında deli dana hastalığı denilmiştir..

DELİ DANA Nasıl Bulaşır?

BSE hastalığının insanlara da bulastığı biliniyor. BSEnin insanlarda görülen biçimi klasik Creutzfeldt-Jakob hastalığına çok benziyor. Creutzfeldt-Jakob hastaığı  ilk kez 1920li yıllarda iki Alman Nörolog tarafindan tarif edilmisti.
Bu hastalik, insanlarda normalde 60 yasindan sonra görülüyor. Klasik Creutzfeldt-Jakob hastalığın nedenleri hala bilinmemektedir.

Son zamanlarda,
genç insanlar da Creutzfeldt-Jakob hastaliginin belirtilerine çok benzeyen bir hastalık nedeniyle hayatını kaybedince, bilim adamları , BSEnin insanlara da bulastığı sonucuna vardılar.

DELİ DANA TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ:

Hastalığın bugün için kesin tedavisi mümkün değildir. Ancak hastaların şikayetlerini azaltmaya yönelik tedavi uygulanmaktadır.  İlaç tedavisi şu an mevcut degildir.

DELİ DANA’dan Korunma Yöntemleri ?

BSE hastalığına en fazla Ingiltere de yetiştirilen sığırlarda ve orada üretilen yemlerde rastlandığı için, Ingiltereden ithal edilen koyun ve dana eti alınmamalıdır.
Bilim adamları, hastalıklı sıgırlardan yapılan süt ürünlerinde ve et suyu tabletleri gibi ürünlerde çok az sayıda virus bulundugu için, hastalığın bu ürünlerden bulaşmasının mümkün olmadığı  görüsündelerdir.
Beyin, dalak ve omurilik içeren ürünler ise çok tehlikeli. Sığır dokuları içeren kozmetik ürünlerinin de tehlikeli olmadığını belirten bilim adamları, her ihtimale karsi bitkisel maddelerden yapılan ürünlerin tercih edilmesini öneriyor
.

BSE HASTALIK ZINCIRI NASIL KIRILIR :
Scarpie hastalığı  nedeniyle ölmüs koyunların, hayvan yemi olarak kullanılmaması gerekmekte olup,  Hastalanan sığırlar hemen kesilmeli ve yakılmalıdır.

 

Submit comment

Allowed HTML tags: <a href="http://google.com">google</a> <strong>bold</strong> <em>emphasized</em> <code>code</code> <blockquote>
quote
</blockquote>