Kaçış Sendromu Hastalığı

Kaçış Sendromu Nedir?

Kaçış Sendromu, hastalık olarak teşhisi Bayard Clarkson tarafından 1960 yılında konulmuştur. Systemic Capillary Leak Sendromu, SCLS veya Clarkson Hastalığı olarak da tarif edilir.

Nadir görülen hastalığın, dünya üzerinde 100 e yakın teşhis edilmiş hastası olduğu biliniyor. Türkiye’de bu hastalığa yakalanan tek kişi ise Mehmet Ali Erbil olmuştur.

Ani gelişen ataklar ile damar, damar içi sıvısının azalması sonucu ölümcül olabilecek bir nadir hastalıktır.

Kaçış Sendromunun Belirtileri

Tekrarlayan şoklar ile kendini gösteren hastalık bazen yıllarca etkisini göstermeyebiliyor.

Hastalığa yakalanan kişilerin rahatsızlıkları: kusma, halsizlik, düşük tansiyon, kanın koyulaşması, vücutta şişkinlik, baş ve karın ağrısı olarak ortaya çıkıyor. Yapılan tespitlerde hastaların kanında aktif oranda mikrobik faaliyet tespit edilir.

Kaçış Sendromu Nedenleri

Nedeni henüz bilinmiyor. Farklı hastaların, farklı sebeplerden dolayı bu hastalığa yakalandığı gözlemlenmektedir.

Mehmet Ali Erbil ile hastalığı hakkında yapılan röportaj da konunun tamamen psikolojik sebepler ile başladığını belirtiyor.

Hastalığının nedeni köpek pisliği

“Hastalığımın adı kaçış sendromu. Damarlarımdan su kaçıyor. Hastalığın nedeni de bana göre çok enteresan. O dönemde ben çok çalışıyordum. Hastalığımdan iki gün önce bir gece kulübüne gittik, oturduğum yere köpek pisliği koymuşlar. Kimin aklına gelebilir ki, lüks bir gece kulübünde oturduğun yerden pislik bulaşacak üstüne! Aklıma bile gelmedi ne olduğu. Elimi sürdüm, sonra kokladım bir de. İki gün sonra hastalandım. Her şey geliyor insanın aklına. Ben o dönem ANS Stüdyoları’nda yapıyordum programı. Zaten orası gecekondu gibiydi, sonradan bina çıkılmış. Oraya duş yaptırmıştım. Akan su pis ve kokuluydu. Orada duş alıyordum. Her seferinde de söylüyordum ‘Lağım suyu bu, lağım karışıyor’ diye. Çünkü öyle kokuyordu. Hastalandığımda bu da aklıma geldi.”

Kaçış Sendromunun Tedavisi

Krizi önlemek için solunum yolları enfeksiyonlarında kullanılan ilaçlar, astım, bronşit hapları ve alternatif ürünleri kullanılmaktadır. Sıvı elektrolit tedavisi yaygınca kullanılır. Kortizon içeren ilaçların da tedavi süresince kullanabileceği belirtilmektedir.

 

Submit comment

Allowed HTML tags: <a href="http://google.com">google</a> <strong>bold</strong> <em>emphasized</em> <code>code</code> <blockquote>
quote
</blockquote>